kwartalnik kulturalny
Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach

  W pamięci

de en

Fabryka Silesia 2(4)2013 – Kłopot z językiem

 

Numer otwiera esej Aleksandry Kunce „Co nam się udało po 1989 roku?”, który zapowiada teksty podejmujące zagadnienia językowe. Najpierw Bogusław Wyderka komentuje dawne i nowe pytania o śląszczyznę, a w rozmowach z profesor Jolantą Tambor i posłem Markiem Plurą Krzysztof Karwat pyta o dzisiejsze starania o nadanie językowi śląskiemu statusu języka regionalnego. Drukujemy stanowisko Rady Języka Polskiego PAN, a w ankiecie „Co sądzą inni?” opinie innych mniejszości w Polsce. W dyskusji językoznawców Artur Czesak analizuje proces powstawania języka śląskiego, a Henryk Jaroszewicz zastanawia się, dlaczego rozmowa o nim jest tak trudna. Z kolei Tomasz Kamusella lokuje sprawy językowe śląskie w kontekstach globalnej Europy. Wreszcie Rafał Szyma pisze o ludziach i środowiskach kształtujących język śląski, a Dariusz Dyrda o eksplozji godki w popkulturze.

Blok literacki „Alchemia godki” otwiera szkic Zbigniewa Kadłubka „Oddychać, mówić, pisać”. W „Mojej alchemii słowa” Alojzy Lysko poszukuje odpowiedzi, dlaczego coraz więcej pisze po śląsku. Dalej Mirosław Syniawa przedstawia zagadnienia literatury pisanej po śląsku i sylwetkę dialektologa Feliksa Steuera. Prezentujemy fragmenty Ewangelii św. Marka i poezji światowej w przekładach śląskich Kadłubka i Syniawy. W cyklu „Magiczna Silesia” Jan F. Lewandowski podróżuje śladem poety Óndry Łysohorskiego do Frydka nad Ostrawicą. Na koniec przypominamy dwa klasyczne teksty Kazimierza Nitscha i Feliksa Steuera w sprawach językowych z okresu przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Numer zamykają stałe teksty Zbigniewa Kadłubka, Krzysztofa Karwata oraz Ingmara Villqista.

To niektóre pozycje czwartego numeru Fabryki Silesia. Pismo dofinansowano ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Śląskiego.
 

« powrót
(pusty)

Numer 4(22)2018 - W pamięci

Zapraszamy do zakupu najnowszego numeru kwartalnika Fabryka Silesia 4(22)2018 - W pamięci. Pismo dostępne od 13 listopada w Empiku, Kolporterze i Ruchu oraz w sklepie internetowym www.fabrykasilesia.pl/sklep i redakcji kwartalnika przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach.

Videoteka