kwartalnik kulturalny
Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach

Uczymy
się Śląska

de en

Fabryka Silesia 2/2012 – Doświadczenie międzywojnia

 

Drugi numer Kwartalnika Fabryka Silesia nawiązuje do międzywojnia w Roku Marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego. Punktem wyjścia numeru jest przyłączenie części Górnego Śląska do Polski i utworzenie autonomicznego województwa śląskiego (1922 – 1939). Co pozostało w pamięci historycznej i potocznej z tamtego czasu? 

Numer otwiera szkic historyka Ryszarda Kaczmarka „Dwa światy”, w którym autor rozważa, co Polska zyskała na przyłączeniu Górnego Śląska, a co Górny Śląsk zyskał na przyłączeniu do Polski.  O Sejmie Śląskim z historykiem prawa Józefem Ciągwą rozmawia z Krzysztof Karwat, a o fenomenie autonomii pisze Małgorzata Myśliwiec. W eseju o rozłące Zbigniew Kadłubek podejmuje dramaty podziału regionu, a zwyczajne ludzkie losy tamtego czasu zapisuje Michał Smolorz w reportażu „Opowieści szopienickiej umieralni”. Natomiast ankieta „Co nam zostało z tych lat…” dokonuje bilansu międzywojnia w dziesięciu wypowiedziach m. in. Ewy Chojeckiej, Magdaleny Dziadek Irmy Koziny, Piotra Greinera, Bernarda Linka. 

Sporo miejsca zajmują w numerze losy Konstantego Wolnego, śląskiej femme fatale Wandy Wolnej, Eduarda Panta, księdza Józefa Knosały (w tekstach Grażyny Kuźnik, Sebastiana Rosenbauma, Henryka Wańka). Zagadki ostatnich miesięcy życia Wojciecha Korfantego wyjaśnia Jan F. Lewandowski na podstawie nieznanych dotąd materiałów z Instytutu Sikorskiego w Londynie. W międzynarodowej ankiecie „Gdyby powstało państwo górnośląskie w 1920 roku…” pięciu historyków rozważa alternatywną wizję historii, która mogła się zdarzyć, ale się nie zdarzyła.  Nie brakuje w numerze felietonów Zbigniewa Kadłubka, Krzysztofa Karwata i Szczepana Twardocha.

To tylko niektóre pozycje drugiego numeru Fabryki Silesia.

 


 

« powrót
(pusty)

Numer 18 - "Uczymy się Śląska"

Zapraszamy do zakupu nowego numeru kwartalnika Fabryka Silesia nr 4(18)2017 - Uczymy się Śląska. Pismo dostępne od 3 października w Empiku, Kolporterze, Ruchu, a w sklepie internetowym www.fabrykasilesia.pl/sklep oraz w redakcji kwartalnika przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach już od 29 września.

Videoteka