kwartalnik kulturalny
Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach

  W pamięci

de en

Aktualności

Data publikacji: 2014-01-20

W kawiarni AVION, której nie ma

Położona nad Olzą w Czeskim Cieszynie Czytelnia i Kawiarnia AVION/NOIVA to miejsce wyjątkowe o niezwykłej historii. Założona w 1933 roku przez Żydówkę Rosalię Weisner dzięki swojemu położeniu szybko podbiła serca mieszkańców. Zbierała się w niej towarzyska śmietanka zarówno z czeskiej, jak i z polskiej części miasta: Czesi, Polacy, Niemcy i Żydzi. Kawiarnia AVION została zniszczona na wskutek działań wojennych już w 1939 roku. Jednak w latach dziewięćdziesiątych grupa artystów z Renatą Putzlacher i Jaromírem Nohavicą na czele przywróciła jej wspomnienie jako obiektu ważnego w historii Cieszyna. W 2010 roku doczekała się ponownego otwarcia - jako Czytelnia i Kawiarnia AVION/NOIVA - w swojej pierwotnej lokalizacji.  

Najnowsza książka Renaty Putzlacher „W kawiarni AVION, której nie ma” to opowieść nie tylko o tej niezwykłej kawiarni, ale także obraz miasta na granicy dwóch państw i języków, wspomnienie o przodkach i poszukiwanie własnej tożsamości.

Autorka tak mówi o swoim dziele:  Książka „W kawiarni Avion, której nie ma” poświęcona jest korzeniom, sprawom śląskim i polskim, a także literaturze i środkowoeuropejskim kawiarniom." 

„Jest w tej książce przeogromna siła poszukiwań, rodzinnych więzi, potrzeba przebycia głęboko sentymentalnej podróży i uchwycenia tego, co minęło, czego już nie ma namacalnie, ale co głęboko tkwi w człowieku i jego pamięci. Historia Avionu i jego właścicielki, data jej tragicznej śmierci (identyczna z datą urodzin autorki tej książki), odnalezione prawnuczki Rozalii Wiesner i kres tej historii uwieńczony kamieniem pamięci osadzonym przed budynkiem kawiarni, to opowieść jak z filmu lub ze starego sztambucha, odkryta dzięki duchowemu kontaktowi, pozaziemskiej sile. Czytelnik czuje tę moc, tę bliskość, kontakt przyjacielski z kimś, kto nagle stał się ważny na równi z członkami rodziny i zajmuje sporo miejsca w sercu autorki. Dopełnieniem tej książki są stare dokumenty rodzinne, fotografie i pocztówki; również dzięki tym wiarygodnym obrazom z przeszłości opowiadane historie stają się jeszcze bardziej prawdziwe i niezapomniane” (Mariola Sznapka).

 

             fot. Wiesław Przeczek

 

Fragmenty książki dostępne tutaj. 

Książkę można nabyć w kawiarni Avion|Noiva i w polskich księgarniach w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Więcej informacji o możliwościach zakupu książki http://putzlacher.net/avion/book/

Strona internetowa kawiarni http://www.noiva-tesin.cz/

« powrót