kwartalnik kulturalny
Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach

  W pamięci

de en

Aktualności

Data publikacji: 2018-10-19

Sesja Konserwatorska.

Transport” – to temat przewodni i tytuł sesji konserwatorskiej, organizowanej przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach we współpracy ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Sesja odbędzie się w poniedziałek 22 października w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach przy ul. Teatralnej 4 (sala konferencyjna).

W ramach sesji zaplanowano również uroczystość wręczenia nagród Marszałka Województwa Śląskiego „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków” oraz promocję kolejnego, dziesiątego już, tomu „Wiadomości Konserwatorskich Województwa Śląskiego”. Publikacja pod redakcją Ireny Kontny z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach ma tytuł „Transport”.

Wydawcami są: Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach i Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.


Motywem przewodnim sesji i publikacji jest transport. Wiodący temat traktowany jest bardzo szeroko – poczynając od budynków, budowli i infrastruktury związanej z transportem lądowym (drogowym, kolejowym, rurociągowym, podziemnym, naziemnym…) wodnym i powietrznym, poprzez środki transportu (samochody, tramwaje, rowery), a kończąc na wpływie transportu na osadnictwo, rozwój gospodarki, przemysłu itp. Referaty dotyczyć będą m.in. prac związanych z udostępnieniem do ruchu turystycznego Sztolni Królowa Luiza, działalności Kolei Wąskotorowych w Rudach czy rozwoju ruchu lotniczego na Śląsku.

 

« powrót