kwartalnik kulturalny
Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach

  W pamięci

de en

Aktualności

Data publikacji: 2017-11-20

Górny Śląsk - Świat Najmniejszy!

 INGMAR VILLQIST Z KRÓLEWSKIEJ HUTY


Ingmar Villqist (Jarosław Świerszcz) urodził się, wychował i mieszka w Chorzowie. Królewska Huta to zakamuflowany symbol, odnoszący się zarówno do konkretnych miejsc, naznaczonych degradującym dziedzictwem przemysłu i dramatycznymi historiami mieszkających tu ludzi, ale również do trudnej do zdefiniowania atmosfery i klimatu społecznego, skrywających rozmaitego typu „tajemnice egzystencjalne”. Stąd – na ogół – mroczny ton dramaturgicznych opowieści chorzowskiego pisarza, pojawiający się m.in. w „Nocy Helvera”, ale także w wielu innych jego sztuka
ch („Kostka smalcu z bakaliami”, „Beztlenowce”, „Chłopiec z łabędziem”).                

Jest reżyserem. Ostatnio najczęściej pracuje w Bielsku-Białej, Katowicach i Krakowie. W Chorzowie zrealizował własną sztukę „Czarodziejka z Harlemu” i rock-operę „Rent”. W ramach cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy” pokazywaliśmy jego „Helmucika” oraz fabułę zatytułowaną „Ewa” (zrealizowaną z Adamem Sikorą)

Villqist jest historykiem sztuki, przed laty pracował w kierownictwie Biura Wystaw Artystycznych w Katowicach i warszawskiej „Zachęty”. Był dyrektorem Teatru Miejskiego w Gdyni. Jest wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego i członkiem Rady Redakcyjnej kwartalnika „Fabryka Silesia”.           

W programie m.in. rozmowa z Autorem, która poprowadzi Krzysztof Karwat, oraz pokaz telewizyjno-filmowy jednej ze sztuk Villqista.

 

« powrót