kwartalnik kulturalny
Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach

  W pamięci

de en

Aktualności

Data publikacji: 2018-10-25

Etnośląskie + Świerklaniecka Kompozycja Krajobrazowa

 W niedzielę 28 października Regionalny Instytut Kultury w Katowicach i Urząd Gminy w Świerklańcu (pow. tarnogórski) zapraszają do parku w Świerklańcu. Tego dnia pracownicy Instytutu pomogą wszystkim zainteresowanym poznać historię, tajemnice układu kompozycyjnego, jego założenia oraz historię obiektów znajdujących się na terenie parku. Rozpoczęcie o 10:00 spacerem z przewodnikiem po parku.

Spacer będzie trwał około trzech godzin. Kto woli rozwiązywać zagadki ma szansę samodzielnie poznać sekrety kompozycji parkowej, biorąc udział w grze terenowej.

Start gry między 10:15 a 13:15. Czas przejścia od 1,5 do 2 godzin. Zainteresowani architekturą i sztuką między 12:00 i 15:00 mogą zwiedzać tarasy pałacowe, kościół pw. św. Pasterza z mauzoleum oraz ruiny zamku.

 

Dla dzieci z rodzicami przygotowane będą warsztaty plastyczne, które zaplanowano od 11:00 do 14:15 na placu zabaw. Wszystkie atrakcje pozwolą zdobyć wiedzę o Świerklanieckiej Kompozycji Krajobrazowej, założonej w drugiej połowie XIX wieku przez Guidona Henckel von Donnersmarcka na podstawie projektów zespołu najlepszych twórców ówczesnej Europy, w tym: Petera Josepha Lenné, Gustawa Meyera, Hectora Lefuel, Emmanuela Fremieta i innych.

Projekt EtnoŚląskie+ realizowany jest przez Regionalny Instytut Kultury ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

zdjęcie czołówkowe: Ferma ozdobna południe

foto: Martyna Walker

 

 

 

 

« powrót